Odměňování a podmínky pracovníků OSPOD jsou nadále neudržitelné

Facebook
Twitter
LinkedIn

Odborový svaz státních orgánů a organizací (OSSOO) spolu s Profesní komorou sociálně-právní ochrany dětí (PKSPOD) důrazně upozorňují na setrvale kritickou situaci v oblasti výkonu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Přestože se 17. dubna 2025 uskutečnilo jednání na MPSV za účasti ministra Mariana Jurečky, zůstaly tehdejší přísliby pouze na papíře. K reálnému posunu v odměňování a pracovních podmínkách zaměstnanců OSPOD nedošlo.

„Od dubnového jednání se nestalo vůbec nic. Nejen že nedošlo ke zlepšení, ale situace se naopak zhoršuje. Apelujeme na MPSV, aby přestalo odkládat řešení a začalo jednat,“ uvedl předseda OSSOO Bc. Pavel Bednář. OSSOO se v tomto postoji jednoznačně ztotožňuje s nedávným dopisem PKSPOD ze dne 26. června, který adresovala ministrovi práce a sociálních věcí.

PKSPOD ve svém stanovisku podrobně shrnuje alarmující stav, ve kterém se systém ochrany dětí aktuálně nachází. Neexistuje garance bezpečného prostředí pro nejmladší děti do 4 let věku, zcela chybí kapacity a dochází k rozdělování sourozeneckých skupin. Starší děti jsou často umisťovány nikoli podle svých potřeb, ale podle volných kapacit.

Vedle přímého dopadu na děti se systém propadá i kvůli personálnímu kolapsu. Pracovníci OSPOD jsou přetížení, demotivovaní a odcházejí. Výsledkem je destabilizace výkonu SPOD po celé republice. Ač MPSV v minulosti veřejně deklarovalo podporu systémových změn, v oblasti platového ohodnocení a administrativní zátěže zaměstnanců nedošlo k žádné změně. Přestože ministerstvo připustilo nutnost legislativních úprav a revizí, žádný konkrétní návrh dosud nepředložilo.

Za zcela neudržitelný označují OSSOO a PKSPOD i způsob financování výkonu SPOD. Přenášení nákladů na obce s rozšířenou působností, opakované zpožďování transferů a nejasná pravidla čerpání prostředků ohrožují kontinuitu a kvalitu služby, která má chránit ty nejzranitelnější – děti.

„Máme za sebou měsíce nečinnosti ze strany ministerstva. Zatímco děti čekají v nemocnicích nebo jsou vytrhovány z rodin a rozváženy po celé republice, stát vyčkává. Pracovníci OSPOD nejsou úředníky na papíry – jsou to lidé, kteří každý den rozhodují o osudech dětí. Takto s nimi nelze zacházet,“ uzavírá Bednář.

OSSOO i PKSPOD vyzývají MPSV, aby bezodkladně přistoupilo ke konkrétním krokům – zejména:

  • zajistilo systémové navýšení platů pracovníků OSPOD, odpovídající jejich odpovědnosti a náročnosti profese,
  • zrevidovalo administrativní zátěž a odstranilo nadbytečné evidenční povinnosti,
  • stabilizovalo financování SPOD a zajistilo předvídatelnost transferů,
  • naplnilo deklarace o spolupráci s profesními organizacemi včetně uzavření memoranda s PKSPOD.

OSSOO zůstává připraven být partnerem při řešení této krize. Za současné situace ale nemůže mlčet. Ochrana práv dětí si zaslouží více než sliby.