Poslanci neprojednali výpověď bez udání důvodu, stávková pohotovost trvá

Facebook
Twitter
LinkedIn

Poslanecká sněmovna tento týden neprojednala kontroverzní novelu zákoníku práce, která by zaměstnavatelům umožnila propouštět zaměstnance bez udání důvodu. Třetí čtení poslaneckého návrhu ODS a TOP 09 mělo proběhnout na 128. schůzi, ta však byla ukončena bez projednání tohoto bodu. Nejbližší termín, kdy by se novela mohla dostat na program, je v týdnu od 3. března 2025.

Stávková pohotovost trvá a odbory nadále upozorňují na rizika, která by přijetí návrhu přineslo:

Oslabení práv zaměstnanců – hrozba bezdůvodného propuštění by vytvořila atmosféru nejistoty.
Strach na pracovištích – zaměstnanci by se obávali bránit svá práva.
Ekonomická nestabilita – nejistota ve výdělcích oslabuje kupní sílu obyvatel.
Riziko diskriminace – možnost zneužití k propouštění z důvodu věku, pohlaví či zdravotního stavu.

Hrozba i pro zaměstnance ve veřejném sektoru

Navrhovaná změna se nyní týká pouze zaměstnanců se mzdou, tedy těch, kteří pracují v soukromém sektoru. Odborový svaz státních orgánů a organizací však varuje, že jakmile by byla tato změna přijata, mohla by se brzy rozšířit i na zaměstnance s platem, tedy na pracující ve státní a veřejné sféře.

„Jestliže jednou připustíme princip výpovědi bez udání důvodu, můžeme se brzy dočkat jeho rozšíření i na veřejný sektor. A to by znamenalo ztrátu klíčové ochrany pro zaměstnance ve státní správě a veřejných službách, kteří zajišťují chod celé společnosti,“ varuje předseda OSSOO Pavel Bednář.

OSSOO proto vyzývá všechny zaměstnance státní a veřejné sféry, aby bedlivě sledovali další vývoj a byli připraveni aktivně bránit svá práva.

Stávková pohotovost

Stáhněte si balíček grafických materiálů a dejte na svém pracovišti vědět o tom, že jste ve stávkové pohotovosti.